Lai pietūkušas potītes nesagandē ceļojumu
Liene Lote Čemme
Garajos pārlidojumos vai vairāku dienu autobusa pārbraucienos, iespējams, gadījies, ka pietūkst potītes vai pat kājas. Kādēļ tas tā notiek un kā ceļotājam sagatavoties tāliem un ilgstošiem ceļojumiem. Jautājām mediķiem, kuri skaidro, ko darīt un kā labāk sagatavoties šādiem braucieniem. Izrādās, ka noderēs gan kompresijas zeķes, gan ērti apavi un noteikti sava ģimenes ārsta padoms.
Ģimenes ārste Anita Liepa teic, ka kāju pietūkšanu var izraisīt dažādas hroniskas saslimšanas, piemēram, sirds patoloģijas, nieru slimības, saslimšanas mazajā iegurnī, mugurkaula patoloģijas, kuras dod venozās cirkulācijas traucējumus kājās, arī vēnu problēmas, tādēļ pirms nogurdinoša un ilgstoša ceļojuma vienmēr ir vērts konsultēties ar savu ģimenes ārstu. Iespējams, pie vainas ir arī uzturs un šķirduma (ne)lietošana, jo mūsu ikdienas ritms un kustība ir citādāka.
Daktere iesaka šādos ceļojumos līdzi paņemt nepieciešamos medikamentus. Vēlams, lai būtu ērts apģērbs un brīvi apavi, lai kājās un iegurnī netiek traucēta cirkulācija. “Zinu, ka kādreiz autobusa braucienos cilvēki apmaksā divas sēdvietas, lai ērti varētu novietot un pacelt uz augšu kājas, kas viņiem būtiski,” norāda A. Liepa.
Ģimenes ārste Sanita Olševska skaidro, ja plānojam ceļojumu, kura laikā būs ilgstoši jāsēž, lai pasargātu kāju vēnas, ir pastiprināti jālieto šķidrums. Brauciena laikā autobusā, ja vien iespējams - novietot kājas augstākā stāvoklī, ik pa brīdim izkustināt pēdas, pieturu pauzēs pastaigāties, pacelties uz pirkstgaliem vairākas reizes, tādejādi nodarbinot ikru muskuli.
“Garajos vairāku dienu autobusu braucienos svarīgi atpūtināt kājas, atguļoties un tās paceļot! Noteikti vajag iegādāties un lietot kompresijas zeķes, ja šāda problēma jau iepriekš bijusi. Ja ceļotājam ir kāda hroniska saslimšana, tad noteikti par kāju tūkšanu jāparunā ar savu ģimenes ārstu. Nepieciešamo medikamentu lietošanu rekomendēs ārsts,” saka S. Olševska, norādot, jo gados vecāks cilvēks, jo, iespējams, problēma lielāka.